Старовинне свято «Halloween» завітало до Переяслав-Хмельницького університету

05.11.2019

31 жовтня у Британії відзначається старовинне свято «Хелоуін» (Halloween) або «Відьомська Ніч». Повна назва свята «Хелоуінг» походить від «All Hallowed Souls Eve», що в свою чергу означає «Надвечір'я Всіх Святих Душ». Вважалося, що саме в цей день відкривалися ворота в потойбічний світ, з якого приходили душі всіх померлих, а також і різна потойбічна сутність. Для того, щоб задобрити ці душі використовують захисну символіку, зокрема це - ліхтар з гарбуза у вигляді людської голови (так званий «Світильник Джека»). Перевдягнуті у казкові чудернацькі створіння, діти лякають дорослих, промовляючи при цьому «Trick or Treat», що у перекладі означає «гаманець або життя», «цукерки або смерть». Ті в свою чергу відкуповуються від маленьких примар подарунками чи солодощами.

З так званим Ліхтарем Джека пов'язана не менш цікава легенда. Розповідають, що жив колись в Ірландії коваль на ймення Джек - пияка і скнара. Однак хитрому парубкові вдалось двічі обдурити диявола і вторгувати собі кілька років життя. Коли ж таки прийшов його час, Небеса не бажали прийняти Джека, а через договір з Дияволом до пекла він потрапити також не міг. Душі чоловіка довелось блукати землею. Наостанок Джек одержав кілька розпечених вуглин, які помістив у гарбуз замість ліхтаря. Одні кажуть, що цей подарунок дали йому Небеса, аби він міг відлякувати Диявола. Інші стверджують, що це був останній дарунок з пекла, який мав освітлювати йому шлях у вічній темряві. У будь-якому випадку цей специфічний ліхтарик використовують для тих же цілей, що й перевдягання - захист від нечисті.

День усіх святих або Хелоуінг в Україні святкують 31 жовтня з 1990-х років. Останніми роками свято стає все популярнішим серед української молоді. Атмосферний хеловінський тиждень влаштували й студенти Переяслав-Хмельницького університету, підготувавши містичні стінгазети з моторошними привидами та фантастичними декораціями.

Поділилися хеловінським настроєм студенти першого курсу. Найактивнішими були групи соціоісторичного факультету (ДО-11, П-11, ІОП-11/ 12, ІКТР-11) та факультету фізичного виховання (Фв-12). Тому, викладачами з іноземної мови Костик Євгенією Володимирівною та Согою Людмилою Василівною було відзначено студентів, які залучилися до підготовки цього свята. Хотілося б, звісно щоб до таких свят долучалося більше студентів, адже знання культури англомовних країн, а то й інших народів, розширює кругозір, ознайомлює зі звичаями, традиціями, побутом, тим самим формуючи у студентської молоді духовні цінності, які необхідні майбутнім фахівцям.

Костик Євгенія Володимирівна - кандидат педагогічних наук, доцент кафедри іноземної філології, перекладу та методики навчання.

Сога Людмила Василівна - кандидат історичних наук, старший викладач кафедри іноземної філології, перекладу та методики навчання.