Як перевірити чи індексується журнал у Web of Science та/або Scopus?

18.01.2019

Науково-педагогічним працівникам добре відомо, що в останні роки при оцінці результативності науково-дослідницької діяльності освітніх і наукових установ приділяється увага показникам цитованості наукових праць.

Крім того, новий Порядок присвоєння вчених звань науковим і науково-педагогічним працівникам передбачає, що для присвоєння вчених звань професора та/або доцента необхідні публікацій у періодичних виданнях, включених до наукометричних баз Scopus або Web of Science.

У мережі інтернет з'являється все більше пропозицій швидко і відносно недорого опублікувати результати досліджень у журналах, включених до Scopus або Web of Science.

Зокрема, на сайті International Agency for Development of Culture, Education and Science, розміщено інформацію про журнали (Yale Journal of Science and Education; Oxford Review of Education and Science; Asian Journal of Scientific and Educational Research), які не входять до переліку індексованих видань в Scopus.

Під час розгляду атестаційних справ здобувачів вчених звань у МОН України на початку 2018 р., було виявлено, що деякі здобувачі публікують свої наукові результати у «ФЕЙКОВИХ» виданнях, перелік яких розміщений на web-сайті Міжнародного агентства з розвитку культури, освіти та науки (https://iadces.com/ru/).

Наприклад, у одному з оголошень, розміщеному на сайті з пропозицією публікації у фейкових виданнях, міститься інформація, що Міжнародне агентство з розвитку культури, освіти та науки спільно з Асоціацією з вивчення медичної освіти (Великобританія) запрошує до друку в науковому періодичному журналі «Medical Education» (ISSN: 0308-0110 Online ISSN: 1365-2923).

В оголошенні зазначається, що матеріали видання розміщуються в наукометричних базах Scopus та Web of Science. У повідомленні також вказується, що вартість послуги становить 99 доларів США. Після «опублікування» автори отримують електронний варіант номеру журналу у вигляді, який відрізняється від оригінального номеру видання лише за порядковим номером випуску.

У зв'язку з випадками недобросовісної видавничої практики варто уважно ставитися до співпраці з особами та компаніями, що пропонують платні публікації в журналах, нібито індексованих в Scopus та Web of Science.

Для того, щоб попередити всіх можливих жертв обману, 19 березня 2018 р. Міністерство освіти і науки України підготувало Листа, в якому попереджає про фейкові видання керівників вчених (науково-технічних) рад закладів вищої освіти (наукових установ), а також самих здобувачів вчених звань.

13 квітня 2016 року на сайті однієї з найбільших видавничих компаній світу «Elsevier» опубліковано повідомлення про те, що компанія Elsevier не співпрацює з компаніями, що пропонують платні публікації та розміщення статей в Scopus.

Наголошено, що науковцям слід з обережністю ставитися до оголошень і розсилок, що рекламують послуги з публікації статей та розміщення статей в Scopus. «Видавництво Elsevier не співпрацює з посередниками, що пропонують подібні послуги. Не дозволяйте себе обманювати за допомогою несанкціонованого використання співзвучних назв (а також логотипів) продуктів і сервісів компанії Elsevier і бази Scopus!», - зазначено у повідомлені.

Elsevier не має відношення до подібних розсилок і сервісів, і до компаній, які надають подібні послуги.

Не варто публікувати статті у журнал, якщо:

 • обіцяють включити публікації в Scopus і Web of Science за гроші - особливо посередники;
 • висока періодичність видання;
 • велика кількість статей в кожному номері журналу (або занадто велика кількість прийнятих на конференцію тез);
 • заочна форма проведення конференції (як правило, якщо матеріали конференції індексуються в Scopus або Web of Science, обов'язковою умовою є очна участь автора в роботі конференції та виступ з доповіддю);
 • заявлена виключно електронна форма публікації;
 • відсутність рецензування надісланих матеріалів;
 • прохання сплатити організаційний внесок (за участь в конференції, публікацію матеріалів) до рецензування;
 • заявлено короткий термін публікації (як правило, індексація в міжнародних базах цитування відбувається через 6-8 місяців після завершення роботи конференції);
 • відсутність збірника матеріалів попередніх конференцій з аналогічною назвою в Scopus або Web of Science, або присутність в базах лише кількох статей з цих конференцій.

Перед подачею статті для публікації:

 • перевірте список журналів. Якщо журнал має логотип Scopus на своєму веб-сайті, це не означає, що він індексується в Scopus. Перш за все, перевірте загальнодоступний список міжнародних видань, індексованих в Scopus. Для цього скористайтесь опцією «Browse sources» офіційній сторінці Scopus;
 • здійсніть пошук в Scopus. Використовуйте пошук за назвою журналу або ISSN в Scopus і перевірте, чи доступний будь-який актуальний контент даного журналу, щоб побачити, чи дійсно він індексується;
 • якщо сумніваєтеся, чи включено журнал у Scopus, надішліть запит на електронну пошту Access and use Support Center, і Вам повідомлять, індексується чи (або чи буде проіндексовано найближчим часом) даний журнал в Scopus.

Для перевірки індексації журналів у БД Web of Science та/або Scopus, нижче міститься інструкція.

WEB OF SCIENCE

Дані про журнали, що індексуються в Web of Science, можна знайти в списку журналів на сайті Clarivate Analytics. Здійснити пошук можна за, ключовим словом, за назвою журналу та ISSN журналу.

Якщо журнал індексується в Web of Science, то система видасть інформацію про журнал: заголовок, ISSN, назву та адресу видавництва та БД Web of Science, в яку включено цей журнал.

На сайті Clarivate Analytics , також можна:

 • здійснити пошук журналу за назвою, ключовими словами або ISSN;
 • переглянути список журналів;
 • переглянути список журналів, охоплених певною категорією;
 • переглянути список журналів, які змінили назву за останні 12 місяців.

SCOPUS

Інформацію про журнали, що індексуються в Scopus компанії Elsevier, можна знайти у списку журналів, що індексуються у Scopus та на сайті Scopus Preview.

На цій сторінці є можливість:

 • завантажити повний список джерел Scopus в xls форматі;
 • здійснити пошук за назвою, ISSN, видавництвом;
 • переглянути джерела за галузями знань чи алфавітом.

На сайті Scopus Preview можна отримати наступні інформацію про журнал:

 • період індексації в Scopus;
 • видавець журналу;
 • ISSN журналу;
 • галузь науки;
 • показник цитування CiteScore за роками.